2017. június 28., szerda

Tudtad? 10 random dolog Koreáról


Mostanában egyre többet beszélgetünk a párommal a koreai kiköltözésről és megállapítottuk, hogy mennyi vicces, vagy éppen megdöbbentő dolgot tapasztaltam kint az eddigi utazások során. Néhányról el sem hinném, hogy létezik, ha nem a saját szememmel láttam volna. Összeszedtünk nektek egy 10-es listát a témában :)

Ablakpucolás
Ki szeret ablakot pucolni? Azt hiszem, hogy ez senkinek nem a kedvence nagytakarításkor. A koreaiak nem is erőltetik meg magukat, egész egyszerűen nem pucolják meg az ablakokat. Legalábbis belülről. Az apartmanhoz, ahol a párom szülei laknak havonta jön egy takarító brigád, akik kívülről megtisztítják az üveg felületet. És ezzel el is van intézve.


Fotózás minden alkalommal
Nem kell mondanom, hogy a fotóipar elég jól dübörög Koreában. Minden alkalmat igyekeznek megörökíteni, legyen az egy kisbaba 100. napja, vagy csak egy sima párfotózás. Szerintem a legfurább fajta a halál előtti fotózás. Az idősebb rokonokkal szokás ilyen fotósorozatot készíteni, amikor még jobb egészségi állapotnak örvendenek.

A sógornőm kisfiának első szülinapja

Költözés
Ha egy koreai család kiköltözik egy lakásból, nem takarítják ki maguk után, az új bérlők egy alapos nagytakarítással kell, hogy kezdjenek. A babona szerint szerencsétlenséget hoz, ha tisztán hagyod hátra magad után a lakást, amiben addig éltél...

Ahjummák (nénik)
Ha sok csomaggal szállsz fel egy tömegközlekedési eszközre és nincs helyed leülni, számíts rá, hogy a kedves, idős nénik kikapják a kezedből a dolgaidat. Ez egyébként egy idő után zavaró is tud lenni, mert hiába szeretnéd visszautasítani a segítséget, nem igazán érdekli őket.


Autó
Koreában mindenkinek automata váltós kocsija van, a manuális váltós változat felárral rendelhető meg. A hátsó üléseken nem muszáj biztonsági övet használni, van olyan autó, amibe nincs is beszerelve.
A kisbabák születése után...
Az anyukák hónapokon keresztül napi 3x esznek algalevest. Úgy tartják, hogy jótékony hatással bír a szervezetre, tisztítja a vért, méregteleníti a testet és növeli az anyatej mennyiségét.


Lakás etikett
Ha belépsz egy koreai lakásba, szigorúan le kell venned a cipődet az erre kialakított belépő résznél, amely szintben is elkülönül a lakástól.


Ágynemű
Számomra nagyon furcsa volt azzal szembesülni, hogy lepedő helyett egy vastagabb takarót terítenek az ágyra. Ráadásul a nálunk megszokott ágyneműhuzattal sem találkozni náluk.


Fürdőszoba
A fürdőszobák kis mérete miatt helytakarékos megoldást kellett kitalálni, így a legtöbb otthonban a tusolás a fürdő közepén történik, aminek következtében minden vizes lesz körülöttünk. Nem a legkényelmesebb.


Mozi
A moziban 4 féle popcornt lehet kapni: karamellás, sós, sajtos és hagymás ízekben, a nachost viszont csak sajtszósszal árusítják :(


Remélem tetszett nektek ez a kis összeállítás.

Kérdéseitekkel forduljatok hozzám bátran a jangcsilla@gmail.com email címen!

Kövessetek Instagramon: @jangcsilla

2017. június 13., kedd

Enni jó!

A koreai emberek meglehetősen sokat esznek, csak nem látszik rajtuk. Épp, hogy kezd az ember magához térni egy egy étkezés után, ők már azon tanakodnak, hogy mit együnk következőre. Összeszedtem nektek egy pár pontban, ami nekem is nagyon tetszik.

Koreai konyha úgy általában
Nem is tudom, hogy mi fogott meg a koreai ételekben. Elsőre nem sok. A kimcsit és az algát büdösnek és rosszízűnek tartottam. A tengeri herkentyűktől a hideg rázott. A csípős ételeket azt hittem jól bírom, mindaddig, amíg igazi csípős koreai ételt nem ettem. És aztán idővel elkezdett változni az ízlésem. Nagyon fontos, hogy nyitottak legyünk. Próbáljunk meg minél többféle ételt kipróbálni.
A kimcsi olyan szerves részévé vált az étkezéseimnek, hogy azokkal az ételekkel is szívesen fogyasztottam, amelyekhez eredetileg még a koreaiak sem ették. Egyre nagyobb igényem lett az ottani ételek fogyasztására, nem csak a kiutazások alkalmával, de Magyarországon is. De mi is fogott meg igazán az ételeikben? A sokszínűség egy ilyen tényező volt. Még, ha a főfogás ugyanaz is néha, a mellékfogások és köretek változatosságával nagyon fel lehet dobni egy étkezést. Külön jó pont, hogy a kiegészítőket a szupermarketekben is meg lehet vásárolni, így ha az ember nem is tud nagyobb főzőcskézésbe kezdeni, ezek már készen állnak. A koreai ételekben az is jó, hogy egészségesek és nem telítik el az ember gyomrát. A mennyiséggel azért vigyázni kell. Mivel nem egy tányérból fogyasztjuk el a kiszedett falatokat, hanem folyamatosan csipegetünk, nehezebb kontrollálni, hogy mennyit eszik az ember.


Rágcsálnivalók
Mértéktelen fogyasztásuk persze nem ajánlott, de jó próbálgatni a különböző édességeket, chipseket. A szupermarketekben több soron keresztül lehet válogatni a finomságok között, még hogy a koreaiak nem szeretik az édességet... Nagy kedvencem a rákból készült chips és a Pepero. Praktikus, hogy a különböző kiszerelésekben értékesített csemegék külön-külön is be vannak csomagolva, így alkalmasak arra is, hogy a táskánkban hordjunk magunkkal pár darabot vészhelyzet esetére.



Ételrendelés
Annyira szuper, hogy ha rendelsz valamit, 20-30 percen belül megérkezik. A rendelt étel még mindig tűzforró, amikor kihozzák és az éttermek mindig küldenek valamit ajándékba, legyen az egy fél literes kóla, vagy egy pár szem mandu. A futároknál van lehetőség kártyás fizetésre is. Van náluk egy kártyalehúzó terminál. Legutóbb már azt láttam, hogy a futár srác egy kis eszközt csatlakoztatott a mobiljára, összeszinkronizálta és ahhoz érintve a kártyát lehetett fizetni, mint nálunk a Pay Pass-al. Még egy pozitívum, hogy akár éjszaka is lehet rendelni. Volt olyan, hogy a párom nővérével éjjel egy körül fejeztük be a bőröndöm bepakolását, akkor már aznap délután indultam haza. Sopánkodtam, hogy nem is rendeltünk nekem édes szószos csirkét (ez már egyfajta hagyomány az utolsó kint töltött estén), ki tudja, hogy mikor ehetek megint. Mondta, hogy sebaj, tudunk most is rendelni, hiszen éjjel is van kiszállítás. Így adódott, hogy mégis ettem még egy adagot a kedvenc csirkémből.


Specializálódott éttermek
Ezt úgy kell elképzelni, hogy nagyon sok olyan vendéglátó hely van, amely csak egy bizonyos étel elkészítésére szakosodik. Így biztosítják a magas minőséget és az árak sem szaladnak el annyira, hiszen kevesebb helyről kell hozzávalókat rendelni. Tehát, ha például bibimbapra vágyik az ember, elmegy egy bibimbap étterembe. A lehetőségek tárháza szinte kimeríthetetlen.


Sütögetés az asztalnál, koreai BBQ
Azt hiszem bátran kijelenthetem, hogy ez az egyik legnépszerűbb és legjellemzőbb étkezési forma Koreában. Az emberek imádják a különböző húsokat és zöldségeket maguk elkészíteni. Persze az étterem személyzete fél szemmel mindig figyel és, ha segítségre van szükségünk, azonnal ott terem egy felszolgáló. Hátránya, hogy a ruhánk elég füstös lesz, hiába vannak ipari elszívók minden asztal felett. A banchanokat (köretek), már az étkezés megkezdése előtt kihozzák, így a hússütés közben már tudunk falatozni. Az én kedvenc sütögetős ételem a Galbi.


Írjátok meg, hogy nektek milyen tapasztalatotok van a koreai étkezési kultúrával!

Kérdéseitekkel forduljatok hozzám bátran a jangcsilla@gmail.com email címen!

Kövessetek Instagramon: @jangcsilla

2017. június 10., szombat

Magyar-Koreai házasságkötés | Szervezés


Egy pár tapasztalatom szeretném veletek megosztani arról, hogy milyen is az esküvőszervezés a koreai párom oldalán. Sajnos nem számíthatok túl sok segítségre tőle, nem azért mert nem akarja kivenni a részét a szervezésből, hanem mert...

Soha nincs szabadideje
Egy koreai cégnél dolgozik, ahol a koreai munkamorál szerint kell teljesítenie nap, mint nap. Nincs betegszabadság, sem szabadnap, annyi szabadideje van csupán, amikor évente 2x hazautazhat Koreába a családjához 10-10 napra. Ha viszont el szeretnénk menni valahova máshová, erre a célra már nincs mit kivennie. Ez sajnos igaz az esküvőszervezéskor is. Nem mondom, hogy nem boldogulok, de azért néha jó lenne egy egy részletről közösen dönteni. Most minden rajtam áll, vagy bukik. Az esküvői helyszín volt az egyetlen, amit ő is meg tudott velem látogatni, mivel ott hétvégén fogadtak bennünket. Nem sorolom végig, hogy mennyi minden maradt rám, aki már szervezett esküvőt, az úgyis tudja...:)


Még így is azt mondja, hogy milyen nehéz egy esküvő megszervezése
Tudnotok kell, hogy a koreaiak szeretik túldramatizálni, hogy milyen bonyolult és nehéz az életük. Mutatja ezt ez a példa is. A páromnak semmi, de tényleg semmi dolga az esküvővel kapcsolatban, mégis úgy érzi, hogy kezd a fejére nőni a szervezés. Ez olyan tipikus koreai! :)

Vendégek
Nem gondoltam, hogy ez lehetséges lesz, de több koreai vendéget hívtunk meg a Nagy Napra, mint magyart. A családjából négyen érkeznek majd Magyarországra, ezen felül meg kellett hívni rengeteg olyan embert, akit én nem is ismerek, de a párom együtt dolgozik velük. Ez egy kötelező elem, Koreában ezt így szokás. Az viszont elég kellemetlen, hogy ezen meghívottak nagy része még nem biztos benne, hogy el tud-e jönni. Itthon ez nem úgy megy, mint Koreában, nekünk már most júniusban le kell adni, hogy hányan lesznek ott az esküvőn. A Nagy Nap előtt két héttel ezen még módosíthatunk, de csak egy keveset. Rossz érzésem van ezzel kapcsolatban, hiszen lehet, hogy feleslegesen fogunk egy csomó pénzt kifizetni olyan emberekért, akik nem veszik a fáradtságot, hogy egy ilyen fontos eseményen megjelenjenek. Elsülhet viszont úgy is a dolog, hogy valaki meghallja, hogy esküvő lesz és akár meghívás nélkül megjelenik, mert Koreában ez sem jelent problémát. Nekünk sem jelentene, de itthon nem futószalagon mennek az esküvők, mint kint. Például épp annyi szék lesz az asztaloknál, ahány vendéget várunk. Úgyhogy nagyon fura helyzetek tudnak ilyenkor kialakulni, már alig várom. :D


Koreai hagyományok
Sok olyan esküvőn gyakorolt hagyomány van, amit az őszi Nagy Napunkon mi is tarthatnánk, de a párom nem szeretné ezeket követni. Nem lesz mély hajlongás a násznép és az örömszülők előtt, a csokrot az összes hajadon lánynak lesz esélye elkapni és a párom barátai sem fognak nekünk énekelni. Ezekre ott lesz a későbbre tervezett koreai esküvőnk. Egy dolog van viszont, ami nekem nagyon elnyerte a tetszésemet, mert mély jelentése van. A koreai esküvőkön az ünnepi asztalt egy mandarinréce párral szokták díszíteni. Ezek a madarak egy életre választanak párt maguk mellé. Ez a szimbólum meg fog jelenni az esküvőn is. Ezt ajándékba szokták kapni a házasulandók, úgyhogy a koreai örömszülők fognak minket meglepni eme kedves jelképpel.


Remélem érdekes volt egy villanásnyi betekintést nyerni abba, hogy milyen dolgokkal találja szemben magát az ember egy Magyar-Koreai esküvő szervezése közben.

Kérdéseitekkel forduljatok hozzám bátran a jangcsilla@gmail.com email címen!


Kövessetek Instagramon: @jangcsilla

2017. június 8., csütörtök

Magyar-Koreai házasságkötés | Polgári szertartás


Úgy alakult, hogy a polgári szertartást nem igazán tudtuk volna összehangolni a szeptemberben lévő esküvővel, ezért eldöntöttük, hogy ezt valamikor az "igazi" Nagy Nap előtt letudjuk a tolmácsunk és két tanú jelenlétében.

Örömmel jelentem, hogy 2017.06.02.-án férjhez mentem! :) Erre az esküvőre csak úgy tekintünk, mint egy "kötelező" hivatalos ügyintézésre ahhoz, hogy szeptemberben létrejöhessen a barátok és a családunk jelenlétében tartandó esküvőnk.

Igazán drámai volt az esküvőnk napja. Az akkor még vőlegényemnek természetesen aznap is dolgoznia kellett, sőt még a szertartás után sem tarthatott velünk a közös vacsorára, mert azután is vissza kellett mennie a munkahelyére. (koreai munkamorál...)

Fél órával a szertartás kezdete előtt hívott, hogy úton van Székesfehérvárról vissza Dunaújvárosba. Még nem tudott átöltözni, de ne aggódjak, az Anyakönyvi hivatalnál találkozunk. Már a hivatal előtt álldogáltunk türelmetlenül, amikor is körülbelül két perccel a szertartás előtt, futva, kibomlott cipőfűzővel, kilógó inggel közeledett felénk. Az anyakönyvvezető nevetett és a fejét fogta, mondta, hogy nem gyakori, hogy így essenek be a vőlegények az utolsó pillanatban. Viszont megértő volt, mivel két rokona is annál a cégnél dolgozik, ahol a párom, így nem volt meglepődve azon sem, hogy csak kiugrott egy fél órára a munkahelyéről, hogy összeházasodjunk. :D

A szertartásba ugyan semmi személyeset nem vontunk bele, de úgy gondoltuk, hogy arra ott lesz a szeptemberi Nagy Nap. Körülbelül tíz perc alatt túl voltunk rajta, utána azért emlékül készítettünk néhány fotót.



Nászút

Másnap útnak indultunk a mini nászutunkra. Sajnos csak egy éjszakát tudtunk eltölteni Hévízen, mivel persze erre sem kapott szabadnapot a férjem. A főnöke azt mondta, hogy az lesz a nászutunk, hogy augusztusban elmegyünk Koreába. Nos ez a kimenő mindenképp járna neki, ráadásul a szüleinél fogunk lakni, mint mindig... Valahogy soha nem így képzeltem el a nászutunkat, de nincs mit tenni. A párom persze azt sem tudja, hogyan engeszteljen ki emiatt, úgyhogy megígérte, ha végre Koreában fogunk élni már, elvisz majd valami nagyon szép helyre! :)

A hotel meglepetése a friss házasoknak

Ettől függetlenül persze nagyon várom az augusztusi utazást, mivel már több, mint egy éve nem jártam Koreában. A férjem nővére ismét babát vár, úgyhogy sajnos nem tud eljönni a szeptemberi esküvőnkre, viszont nyáron majd újra láthatom, a kisfiával együtt. Gondolom ő már nem emlékszik rám, de vettünk neki játékokat, amivel úgy tervezem, hogy majd leveszem a lábáról és ismét oda lesz értem! :)

Kérdéseitekkel forduljatok hozzám bátran a jangcsilla@gmail.com email címen!

Kövess Instagramon: @jangcsilla