2019. december 31., kedd
2019. december 30., hétfő
2019. október 25., péntek
[RECEPT] Újhagyma saláta (pa muchim - 파무침)
Elhoztam nektek az egyik kedvenc kiegészítő fogásunkat koreai grill ételek mellé. Enyhén csípős, de épp csak annyira, hogy még azok is bátran elkészíthetik, akik amúgy nem rajonganak a csípős ételekért.
Egy újhagyma csomóval fogom leírni a receptet, de mivel ennek a mennyisége is változhat, ezért mi a szószt nem rögtön a hagymával keverjük ki, hanem egy külön kis tálban, így folyton lehet kóstolgatni, amikor adagoljátok hozzá a zöldséghez.
◾ egy csomó újhagyma, aminek a zöldje is szép (4-5 szál)
◾ 2 evőkanál gochugaru (paprika pehely)
◾ 2 evőkanál 20%-os ecet
◾ 1 evőkanál szójaszósz
◾ Fél evőkanál szezámolaj
Elkészítés
Számomra a legnehezebb része az elkészítésnek az újhagyma vékony szálakra vágása. Az biztos, hogy nagy előny, ha egy jó késsel álltok neki. Szerencsére a férjem lelkesen át szokta vállalni a feladatot, így rám csak a szósz bekeverése marad. Hogy megkönnyítsük a dolgunkat, Koreában vettünk egy több ágú kést, de azt sajnos nem tudom, hogy itthon lehet-e ilyet kapni.
Egy nagy keverőtálba tegyétek az összevágott hagymát és utána készítsétek el a szószt.
Ahogy már említettem, ne a hagymára adagoljátok a hozzávalókat, hanem egy külön kis tálba, így tudjátok kontrollálni az ízét. Miután hozzáöntitek a szósz egy részét, alaposan forgassátok meg, hogy mindenhova egyenlő arányban jusson belőle.
Dekorációként némi szezámmagot is szórhattok rá.
És kész is ez a könnyű, finom újhagyma saláta, ami a grill ételek tökéletes kiegészítője.
Jó étvágyat! 맛있게 드세요 ^^
2019. október 24., csütörtök
K-pop történelem: a Seo Taiji & Boys-tól a BTS-ig
Tudtátok, hogy minden ezekkel a srácokkal kezdődött? És hogy a K-pop egy tudatosan létrehozott idol világ, ami elsősorban azt a célt szolgálta, hogy az ázsiai pénzügyi krízis után talpra álljon az ország?
Egy nagyon jó Netflixes sorozat ajánlót kaptam, ami mindennapi témákkal foglalkozik rövid kisfilmek formájában. Biológus tanulmányaim miatt főként a "Génmódosított dizájnerbabák" és az "Élhetünk-e örökké?" témák fogtak meg igazán, de a K-pop történelmét bemutató epizód is felkeltette az érdeklődésemet.
Először is ugorjunk el 1992-be, a Seo Taiji & Boys banda előad egy produkciót az MBC által meghirdetett tehetségkutató műsorban. Szerintetek mi volt a zsűri reakciója az előadásukra? Nem tetszett nekik, mondván a zenében nincs elég dallam. De a közönség véleménye egészen más volt, sokkolta őket a fiúk fellépése a színpadon. Ez valami teljesen más és új volt, a megszokottól eltérő.
1984-ben a propaganda részeként a csapból is az "Ah Taehan Minguk" című sláger szólt, ami tulajdonképpen egy hazafias himnusz volt 80-as évekbeli pop dalként álcázva. (Ah, ah, Korea! Ah, ah, a mi országunk, ah ah, örökké szeretni fogunk!) Mindenhonnan ez szólt, ugyanis ez egy úgynevezett 건전가요 (kandzsangájó), vagyis egészséges dal volt, amely a kormány megbízásából készült. A pop kultúra irányítása az akkori dél-koreai diktátor Park Chung Hee nevéhez köthető, de a meggyilkolása után is folytatódott. Ebben az időszakban a kormány határozta meg, hogy mit lehet sugározni. A tehetségkutató műsorok nagy népszerűségnek örvendtek, így kerültek be a fiúk a képbe 1992-ben, rendhagyó előadásukkal.
Ez az előadás volt a meghatározó lépés Dél-Korea kulturális fejlődésében. A srácok rappeltek, bő gatyában jártak és breakeltek. Valami olyat adtak a közönségnek, amit más banda nem.
Persze ez a fajta szókimondás nem mindenkinek tetszett, mivel a számaikban sokszor megkérdőjelezték a koreai társadalmi normákat. Egy lemezbíráló bizottság arról beszélt, hogy "Milyen világunk lenne, ha a fiatalok ezeket a dalszövegeket énekelve járnák az utcákat?". Ez persze nem állította meg a fiúkat, hogy az egyik legnépszerűbb előadók legyenek Dél-Koreában. Mindenki megdöbbenésére debütálásuk után pár évvel, amikor már valóban nagyon népszerűek lettek, visszavonulót fújtak, bár úgy sejtem, hogy nem maguktól. Egy dalt is írtak, amiben elbúcsúztak a rajongóiktól. Mindenki nagyon csalódott volt, követőik együtt sírtak az utcán a hír hallatán.
Még egy visszaugrást kell tennünk az időben, hogy lerántsuk a leplet a mai K-pop őrületről. 1960-ban Dél-Korea egy hihetetlenül szegény ország volt, de tudatosan kezdték el a gazdaságot felhúzni a semmiből. 1996-ban, amikor a fiúbanda visszavonult, már a világ 11. leggazdagabb országaként tartották őket számon. Lee Soo Man, egy mai szavakkal stand-upos szórakoztatóból lett üzletember, meglátta a lehetőséget a zenében, mint következő nagy exportcikkben. Ő alapította a H.O.T. fiúbandát, akik '96-ban debütáltak, sí ruházatban. Sí ruházatban, amiért aztán mindenki megőrült és hirtelen mindenki síkesztyűben sétálgatott az utcán, majd ugyanolyan sí ruházatban mentek síelni, mint ami a fiúkon is volt. A sikerük nem csak a dalszövegeknek volt köszönhető, az embereket megfogta a közös koreográfia látványa is.
1997-ben aztán megtörtént a már emlegetett pénzügyi krízis. Az akkori dél-koreai miniszterelnök egyetértett az ötlettel, miszerint a koreai kultúra lehetne az ország következő nagy exportcikke. Az állami költségvetés 1%-át szánta a kultúra népszerűsítésére. Ebből kívántak hasznot húzni a ma is meghatározó zenei cégek, az SM Entertainment, a JYP Entertainment és a YG Entertainment. Ez a három cég hozta létre a koreai pop, azaz a K-pop receptjét, ami tulajdonképpen egy tudatosan gyártott zenei vonal, a rajongók ízlését figyelembe véve.
Mi azt a kifejezést használjuk, hogy K-pop, Koreában viszont az "idol groups", vagyis bálvány csoportoknak hívják őket, hiszen ezek a bandák úgymond mesterségesen létrehozott csapatok, aminek a tagjait egy specifikus folyamat alatt választják ki, amelynek a következők a lépései:
1. A zenei cég meghallgatást tart a jelentkezőknek.
2. Énekelni, táncolni és színészkedni tanítják a kiválasztott tagokat.
3. Csapatokba rendezik őket.
A meghallgatástól a színpadig akár évek is eltelhetnek.
K-pop banda tények:
🎤A csapatnak általában minimum 5 tagja van, de inkább több és mindenkinek van valamilyen meghatározott szerepe a csoportban, úgymint "a csapatvezető, a dalszövegíró, a rapper, az énekes, a táncos".
🎤A K-pop sztárság fontos kitétele, hogy egy idol legyen kedves és udvarias, a tagok nem keveredhetnek botrányokba, nem ihatnak alkoholt és használhatnak drogokat.
🎤A szerelem a dalok legkedveltebb témája. Az első pár K-pop számot meghallgatva ezt rögtön meg is állapítottam. Szerintem nincs olyan szám, amiben ne hangozna el a sarang/saranghae (szeretet/szeretlek) szó.
🎤A bandák nevét direkt úgy választják ki, hogy külföldön is könnyen használható legyen és ne kelljen nagyon fordítgatni.
🎤A látvány is nagyon fontos, a videóklipek ezért igen látványosak, mind színvilágukban, mind a koreográfia terén. Az első K-pop videó, amit a YouTube-on láttam az a TVXQ! 동방신기 '주문 - MIROTIC' MV volt és emlékszem, hogy engem is az egységes koreográfia nyűgözött le.
🎤A dalok nagy része koreaiul van, de szerintem nem nagyon tudtok olyan számot mondani, amibe ne csempésztek volna bele egy pár angol mondatot is. A legtöbb dalszöveget külföldi szövegírók írják Svédországból és az Egyesült Államokból.
🎤Egy K-pop dalban egyszerre több műfaj is megjelenhet, van hogy ez jót tesz a dalnak, de azért hallottam olyan számot, amiben már már zavaró volt az eltérő műfajok váltakozása. Az ügynökségek olyan zenéket hoznak létre, ami inkább tekinthető terméknek, mint művészetnek. A rajongók persze nem úgy kezelik, mint egy terméket, mindenki a saját ízlése szerint értelmezi és élvezi az előadást.
2011-ben nagy áttörés következett a K-pop ipar életében, a 3 nagy ügynökség megszervezte az első külföldi turnét és ezt a koreai televízió folyamatosan közvetítette, bizonyítva a helyieknek, hogy a koreai kultúra már elérte a nemzetközi közönséget is. Amíg 2005-ben a zenei világrangsorban Korea csak a 29. helyen állt, addig 2016-ra felkúsztak a 8. helyre. Ez a népszerűség persze rávilágított a K-pop árnyoldalára is, miszerint az ügynökségek nagyon hosszú szerződéseket íratnak alá az előadókkal, emellett a karrierjük minden vonatkozásában kontrollálják őket. Éppen ezért sok új szabályt vezettek be 2009-ben. A szerződésekből ki kellett hagyni a túlzott korlátozásról szóló részeket, nagyobb szabadságot biztosítva az előadóknak.
A koreai zenének az Egyesült Államokba volt a legnehezebb betörnie, mivel ott a piac eléggé idegenkedett a nem angol nyelvű előadóktól. Mindaddig, amíg a BTS be nem került a képbe. 2017-ben debütáltak kint az amerikai televízióban. Szinte az összes zenei toplista élén ők voltak több, mint egy évig. A zenéjük is elég jó, de a fő vonzerejük a közösségi médiában való jelenlétben rejlik, így sok rajongó számára könnyen elérhetőek. A dalszövegekben mindig a fiatalok életéről van szó, őket szólítják meg, mivel ez a generáció a fő célközönség.
Dél-Korea tehát a pop kultúra nagyhatalma lett, miután Seo Taiji & Boys sikerének nyomán megalkottak egy új zenei receptet. Ez a recept olyan sikeres lett, hogy ma már szinte nincs olyan kontinens, ahol ne ismernék a K-poppot.
Forrás: Netflix - K-pop, explained
2019. október 18., péntek
Érdekességek és furcsaságok pt.3
Ne haragudjatok, hogy rég nem írtam a blogra, de egy újszülöttel nem könnyű az élet :) Azért mindig gyűjtögetem az ötleteket egy új bejegyzéshez és így szedtem össze pár érdekességet és furcsaságot, amit a koreai férjem mellett tapasztaltam.
A férjem szülei szeptemberben látogattak el hozzánk Koreából. Megleptük őket egy milánói kirándulással és én intéztem a becsekkolást a repülőjáratra. Az anyukája útlevelében láttam, hogy a neve mellé zárójelben odaírták, hogy ő kinek a felesége. Kint nem szokás a férj nevét felvenni házasságkötéskor, de a hivatalos iratokban azért jelölve van, hogy ki-kihez tartozik.
A férjemmel az angol a közös nyelv, így csak a véletlenen múlik, hogy néha felfedezünk közös szavakat egymás anyanyelvén. Eddig ezekről tudunk: veranda (베란다), csúnya (추녀) és cici (찌찌). Utóbbira úgy derült fény, hogy a sógornőm kisfia amikor még kisbaba volt sírt és a nagymama elkezdte mondogatni neki, hogy cici? Igen meglepődtem! :D
A férjem szülei hoztak pár gyógyszert otthonról. Az anyukája nekem próbálta elmutogatni, hogy mi mire való és egyszer csak előhúzott egy kis zacskót, ami fekete, különböző méretű bogyókkal volt tele. Azt az utasítást kaptam, hogy ezt a hűtőszekrényben kell tárolni és anyuka nevetve rázogatta előttem a zacskót és közben azt mondta "goat shit", azaz kecske kaki. Gyanakvóan hívtam fel a férjemet telefonon, hogy mégis miért kellene egy adagot ebből betennünk a hűtőnkbe... Erre nagy nevetésben tört ki, azonnal tudta, hogy miről beszélek. Ez a gyógyszer az úgynevezett "Seirogan", vicces nevén szokták kecske kakinak hívni, mert hát tényleg arra hasonlít. Eredetileg Japánból származik és semmi köze a kecskékhez szerencsére. Hasmenésre szokták szedni. Kézzel gyúrják a kis golyókat, bár azt a mai napig nem értem, hogy miért van méretkülönbség a bogyók között, ha csak kicsit van hasmenésed, akkor egy kicsit veszel be, ha nagyon, akkor pedig egy nagyot? :D
Nem tudom ti, hogy vagytok vele, de amikor beteg vagyok, akkor általában egyáltalán nincs étvágyam, vagy a háztartási keksz, babapiskóta, citromos tea hármasra tudok csak gondolni. Már többször előfordult, hogy amikor egy kicsit gyengélkedtem a férjem folyton etetni akart. Koreában az a szokás, hogy ilyenkor sokkal többet esznek az emberek, hogy hamarabb erőre kapjanak. Ennyit a kímélő diétáról!
Ohh már mennyi félreértésbe keveredtem emiatt. A koreai nyelv szépsége. Ha valaki megkérdezi például, hogy "el akarsz menni a múzeumba?", akkor egyszerű a dolog, hiszen azt mondod "igen, el akarok", vagy "nem, nem akarok". Viszont, amikor negatívként teszik fel a kérdést, vagyis "nem akarsz elmenni a múzeumba?", akkor ha el akarsz menni azt mondod: "nem, el akarok" és ha nem akarsz elmenni azt, hogy: "igen, nem akarok". Kész káosz!
A férjem 21 éves volt csupán, amikor megérkezett a kis bőröndjével Magyarországra először. Az első munkáját kapta meg itt nálunk, ezért nem sok fogalma volt arról, hogy miként érdemes a pénzzel bánni. Amikor egy pár lettünk, akkor derült ki számomra, hogy a pénzügyeit az anyukája kezeli, amin eléggé megdöbbentem. Nem csak náluk volt ez így, több ismerősöm is konfirmálta a dolgot, a gyerekek számláját kezdetben az ammák kezelik kint. Ennek az a célja, hogy segítsék őket az első időkben, különböző befektetéseket intéznek nekik, amíg meg nem tanulják, hogy mit érdemes csinálni a pénzükkel.
Nagy verseny van kint az új építésű lakásokért. Hogy igazságos legyen a dolog, kitalálták a lakáslottót. Amikor valahol egy új apartman komplexumot készülnek felhúzni, akkor lehet jelentkezni, hogy egyáltalán a jogot megnyerje az ember a lakásvásárlásra. Vannak szorzók, amivel a jelentkezőknek nagyobb esélye lesz, hogy kihúzzák, ilyen például, ha friss házasok első saját lakásáról van szó, vagy ha már született gyermekük, de még az is számít, mikor jelentkezel a lakásvételre, akik hamarabb érkeznek azoknak nagyobb az esélyük, ezért van hogy az emberek szó szerint lesátraznak az értékesítő iroda elé és várják az első megnyitást. A férjem szülei már többször is bedobták a nevünket és láss csodát, miután Dani megszületett mi is "nyertünk", legalábbis annak az esélyét, hogy megvehessünk egy még meg sem épült lakást. A férjem szülei már a szerződést intézték, amikor kiderült, hogy csak az vehet ilyen lakást, aki legalább egy éve huzamosan Koreában él. Ez valahol jogos, így akarják elkerülni, hogy külföldi befektetők vásárolják fel a lakásokat és valóban a kint élő koreaiaknak legyen esélyük hozzájutni. Másfelől nagyon rosszul érintett minket, hiszen 1-2 éven belül valóban ki fogunk költözni, így jó lett volna, ha már van egy majdnem készen álló fészkünk. (3-4 évig építik ezeket a 25 emeletes csodákat)
Azért is nagy üzlet ez az egész, mert van aki már a lakásvásárlás jogát eladja másnak. Arról nem is beszélve, hogy mondjuk egy 100 milliós lakás azután, hogy valóban felépült, simán elmegy 150 millióért. Van ebben kockázat is, hiszen hiába a miénk a lakásvásárlás joga, pár millió Ft-ot be kell fizetni előre és akkor még mindig elbukhat ott a dolog, hogy végül meg sem épül a lakópark, így jártak például a férjem szülei egy előző vásárlásnál.
Ha szívesen olvasnál még ehhez hasonló bejegyzéseket, akkor ajánlom figyelmedbe ezeket az írásaimat is:
Köszönöm, hogy ismét velem tartottatok~ Sziasztok!
2019. szeptember 7., szombat
[RECEPT] Miyeok-guk, a szülinapi leves
Ma a miyeok-guk receptjét hoztam el nektek. Ez a fogás minden koreai szülinapján elkészül, de sima hétköznapokon is nagyon szeretik fogyasztani az emberek. A nők szülés után hónapokig ilyet (is) esznek, ugyanis serkenti a tejtermelést és segít a posztpartum felépülésben. Nem rég született meg a kisfiunk, ezért a férjemet sokszor kértem, hogy készítse el nekem ezt az egyszerű, de annál finomabb fogást.
Minden receptnél elmondhatnám, hogy ahány ház, annyiféle elkészítései mód, úgyhogy ezt innentől nem írom le többet 😉
◾ miyeok alga (2 nagy marékkal) - ez az egyetlen koreai hozzávaló, ami az alapját képezi a levesnek, így sajnos nem kiváltható mással
◾ marha comb (0,5 kg) - elhagyható, ha hús nélkül szeretnétek elkészíteni
◾ étolaj a hús alá
◾ fokhagyma (5-6 gerezd) - mi szeretjük jó fokhagymásan 😀 Ajánlott szombaton fogyasztani, hogy hétfőig kiszellőzzön az ember 😀
◾ só vagy koreai ételízesítő (pl. Dasida) ízlés szerint
Elkészítés 👩🍳
Főzés előtt már fél órával be kell áztatnunk az algát vízbe, így megszívja magát és jól megpuhul.
⬇️
⬇️
Ezután az algából kinyomjuk a vizet és apróra vágjuk. Ha lesznek benne nagyobb darabok az sem probléma, de apróra vágva könnyebben fogyasztható. Ha nagyon sietősen kell elkészítenem, akkor nem szoktam külön kinyomkodni és apróra vágni, csak az üvegtálban felvágom konyhai ollóval és az alatta lévő vízzel együtt megy a fazékba.
Ha kinyomkodjátok, akkor az alaplevet, ami az algából lett tartsátok meg! Én majdnem kiöntöttem elsőre, de a férjem még idejében észbe kapott 😀
Az olajat felmelegítjük a fazékban és az apróra vágott húst kb. 10 percen keresztül fehéredésig dinszteljük.
Az algát a már kifehéredett húshoz adjuk, a fokhagymát préssel kinyomjuk és hozzáadjuk, így főzzük gyakori kevergetés mellett 10 percen keresztül.
Az alaplével felöntjük az algát és nagy lángon várjuk, hogy felforrjon. Ezután hozzáadunk még fél liter vizet és ismét várjuk, hogy felforrjon. Ezt mindaddig folytatjuk, amíg meg nem töltjük teljesen a fazekat. (Mi egy 5 literes edényt használtunk, amit kb. 4 literig érdemes megtölteni). Az ízesítéssel szoktam várni a legvégéig, ha szükséges sót, koreai ételízesítőt adhattok hozzá.
Ha tele a fazék, akkor további 20 percen keresztül kis lángon főzzük tovább, így összeérnek az ízek. Amennyiben intenzívebb ízre vágytok, akkor érdemes még egy órán keresztül, kis lángon tovább főzni.
Ezt a levest nem a megszokott erős koreai íz jellemzi, inkább egy diétásabb fogás, amit az ember akár betegen is szívesen fogyaszt. Érdemes hozzá valamilyen meghatározóbb ízű kiegészítőt enni, mi például kimcsivel szeretjük. Ha te is elkészítetted, akkor írd meg, hogyan sikerült! 😊
Jó étvágyat! 맛있게 드세요 ^^
2019. július 3., szerda
Élet Koreában: pokol vagy mennyország? | Közvetlen Budapest-Szöul járat ✈️
Elvileg már csak 12 nap van hátra a kisfiunk érkezéséig! Ennek okán pár napja volt egy beszélgetésünk a férjemmel. Épp a jövőjét tervezgettük, hogy mire vágyunk, mi legyen egyszer belőle. Én persze a természettudományos vonalat képviselném, a férjem pedig az üzleti világot képzeli el hozzá. Ez persze mit sem számít, azt is megbeszéltük, hogy nem leszünk azok a szülők, akik a saját elképzeléseiket rányomják a gyermekükre (azért alig várom, hogy megvegyem neki az első kis orvosi táskát és kísérletező szettet, de ez a gyermekkor kötelező eleme szerintem 😄). Ha üzletember akar lenni, akkor az lesz, ha kutató, akkor az, de tőlem aztán lehet rendőr, buszvezető, fodrász stb stb, bármi ami őt boldoggá teszi és ne seperjük a szőnyeg alá a másik fontos tényezőt: bármi, amiből meg tud majd élni a jövőben.
Ettől a témától egészen odáig keveredtünk, hogy megállapítottam milyen furcsa, hogy Dél-Koreában alig van Nobel-díjas ember. A konkrét keresés után még jobban megdöbbentem, ugyanis összesen EGY DARAB béke Nobel-díjasuk van a 2000-es évekből. Vajon mi lehet ennek az oka? Van pénz az oktatásban bőven, kora reggeltől késő estig az iskolában ülnek a diákok, tehát még ha nem is önszántukból, de szorgalomból sincs hiány. 50 millió emberből senki nem akad, aki olyat találjon ki, ami megérdemel egy Nobel-díjat? Már-már arra kezdtek terelődni a gondolataim, hogy ezek szerint igazán tehetséges, éles eszű ember nincs is Koreában, de a férjemnek érdekes meglátásai voltak ezzel kapcsolatban.
Értelmetlen magolás 📖
Egy pár nap múlva ünnepeljük a 8. évfordulónkat. A kapcsolatunk eleje óta észrevettem, ha tanulásra került a sor, akkor a férjem mindig könnyen rávágta, hogy "csak magold be". Tudtam, hogy ez jelen van a koreai társadalomban, mégis meglepődtem, amikor egy koreai utazásnál az unokahúgával próbáltam angolul szóba elegyedni egy héttel az érettségi előtt, de nem tudott rá reagálni. Hiszen egy hét múlva neki le kell érettségiznie angolból!!! Kiderült, hogy ez nem úgy megy, mint nálunk, tud ő annyit angolul, hogy átmenjen, ugyanis mondatokat és kifejezéseket kellett memorizálnia, ami a biztos sikert jelentette a vizsgán, ám egy egyszerűbb élő szavas beszélgetésbe már nem tudott belekezdeni.
A másik döbbenetes eset a periódusos rendszer használata volt. Épp egy kémia vizsgára készültem, amikor a férjem számonkérően jött oda hozzám, hogy minek használom a periódusos rendszert, HOGY LEHET, HOGY NEM TUDOM FEJBŐL AZ EGÉSZET??? Hogy miiiiii? 😄 Kiderült, hogy Koreában a diákoknak be kell vágniuk a periódusos rendszer minden elemét és a hozzájuk tartozó tulajdonságokat. És még mennyi ilyen értelmetlen dolog lehet ott...
Honnan jöttél? Mutasd a papírjaid! 🎓
Ez egy hatalmas probléma kint. Hiába vagy okos, van egy jó ötleted, ha nem tudod bemutatni, hogy a top egyetemek egyikéről jöttél, senkit nem érdekelsz, szóba sem állnak veled. És lássuk be az élet azt mutatja, hogy nem mindig a legtehetségesebb emberek jutnak be a legjobb egyetemekre, sajnos pénz és akár lakóhely kérdése is lehet, hogy valaki hova tud elmenni továbbtanulni.
A 10 legjobb egyetem Dél-Koreában
Az évek alatt sok próbálkozást láttam magyarok részéről, hogy munkát találjanak kint. Ezzel nincs tapasztalatom, pár év múlva nekem is meg kell majd küzdenem a feladattal. Viszont az tény, hogy igazán jó munkahelyet az ember akkor tud kint találni, ha van valami olyan végzettsége, ami ott esetleg hiányszakma, amiben a koreai emberek nem feltétlenül olyan jók, vagy ha valami olyan különleges képességgel rendelkezel, ami miatt megéri téged foglalkoztatni. Viszont ne legyenek illúzióitok, hogy a koreai embereknek nálunk könnyebb lenne a dolguk. Én nem nagyon ismerek olyan koreait, aki ne egy koreai cégnél dolgozna Magyarországon. Lássuk be, hogy nem csak nekünk nehéz adott esetben kint, nekik sem könnyű bármit itt találni.
Egy általuk is használatos szófordulat az ottani élet kapcsán: ha van pénzed Korea a mennyország, ha pedig nincs akkor pokol is tud lenni!
Repüljünk Koreába közvetlenül ✈️
Talán ti is hallottátok már a jó hírt, miszerint a lengyel LOT légitársaság közvetlen repülőjárat üzemeltetését jelentette be Budapest és Szöul között. Ez számunkra hatalmas könnyebbséggel járna, hiszen egy kisbabával sokkal egyszerűbb átszállás nélkül utazni. Ha minden jól megy, akkor már januárban szeretnénk ellátogatni Koreába. Ekkor a kisfiunk még csak 6 hónapos lesz. Én alapból nem feltétlenül támogatom az utazást ilyen kis korban, de sokszor láttam már jó példát is a repülőn és az is érthető, hogy a kinti család nagyon szeretné látni az újdonsült családtagot minél hamarabb. A férjem szülei szeptemberben látogatnak meg minket, de a többiek sajnos nem tudnak eljönni. Úgyhogy szurkoljatok, hogy a járat minél hamarabb beinduljon és akár már a tél folyamán ki tudjuk próbálni!
Nekem holnap még két utolsó vizsgán meg kell jelennem az egyetemen. Egy kicsit reménykedtem, hogy a kisfiunk hamarabb érkezik és talán megúszhatom 😅 Nem arról van szó, hogy ne szeretném az egyetemet vagy hogy nincs kedvem bemenni, de be kell vallanom, hogy a gondolataim 1000 felé járnak és a legkevésbé a tanulásra tudok most már koncentrálni ebben a nyári melegben. De nincs mese, ez egy igazi kötelességtudó koreai géneket is hordozó baba... Kivárja, hogy anya be tudja fejezni a szemesztert! 😜
Köszönöm, hogy elolvastátok a bejegyzést!
Tartsatok velem máskor is! 👋
2019. május 29., szerda
Közös otthon egy koreai férjjel
Épp a negyedik ételhordó dobozt törölgettem el mosogatás után, amikor elkezdtem azon gondolkodni, hogy milyen furcsa, hogy ennyi dobozkánk van. Aztán azon, hogy milyen számunkra természetes, de egy kívülálló számára talán furcsa dolog található meg az otthonunkban.
Én tényleg, de tényleg nagyon imádom a kimcsit és a különböző savanyított, hosszan érlelt koreai savanyúságokat, mellékfogásokat, de azt sajnos nem bírom, ha a téliszaláminak, a sajtnak vagy a tejnek ilyen íze van. Márpedig ezek a termékek egy pillanat alatt magukba szippantják az erős aromákat és ezáltal fogyaszthatatlanná válnak. Higgyétek el, hogy külön kutatómunkát végeztem az interneten különböző praktikákat keresgélve, miként lehet ezeket a szagokat semlegesíteni, de nem lehet. A legtöbb, amit Koreában ki tudtak találni az a kimcsi hűtő feltalálása volt. Hát mégsem mondhattam a férjemnek, hogy koreaiként felejtse el hazája ételeit és innentől csak paprikás krumpli és gulyáslevesen lesz itthon. A megoldás tehát az lett, hogy két hűtőszekrényt vettünk, így mindenki boldog és senkinek sem kell lemondania a kedvenc ételeiről.
Kimcsi hűtők Koreában
A bevezetésre visszatérve, szerintem a családomnak egész életében nem volt annyi ételhordó doboza, mint amennyi a mi háztartásunkban megtalálható. A koreaiak mindent ilyen dobozkákba pakolnak ki a gyári csomagolásból, vagy ha mi magunk készítünk el egy banchan-t, akkor ezekben a dobozkákban a legkönnyebben megoldható a tárolás. Egy átlagos koreai hűtőszekrényét kinyitva tehát ne lepődjetek meg ezen a látványon:
Rizsfőző készülék
Ez az egyik kedvenc háztartási eszközöm itthon! 2 személyre körülbelül 20 perc alatt elkészíti a rizst és akár több órán át melegen és frissen tartja. A rizsfőzés szerintem mindenkinek gyenge pontja, de ezzel a készülékkel gyerekjáték, ráadásul igen ízletesen készíti el ezt az egyszerű köretet, só hozzáadása nélkül. Rengeteg program elérhető a masinán, de én ezeket még nem tudom használni, sőt szerintem a férjem sem nagyon, elég lett volna egy egyszerűbb darabot beszerezni. A családomból is mindenkinek vettünk már és habár náluk nincs mindig elől, mert nem készítenek rizst napi rendszerességgel, ők is lelkes felhasználók.
A CUCKOO (kkukku) márka a legkeresettebb a piacon
Na jó rizs talán mindenkinél van otthon. De úgy sejtem, hogy nem egy 9 kg-os zsákkal. Majdnem mindennap kerül nálunk az asztalra, így igen gyorsan fogytak a kis zacskók, ráadásul a férjem szerint ezeknek a szupermarketben kapható rizsfajtáknak nem olyan az íze, mint a koreainak. Még jó, hogy erre is van megoldás és Budapesten már több koreai bolt is elérhető, így óriási kiszerelésű zacskókban vihetjük haza ezt a gabonát. Hétvégén vettünk újra, mert a férjem már izgult, hogy az előző zsákban csak kb. 4 kg maradt...
Mindig van valami új sláger kint, amit mindenkinek meg kell vennie. Tavaly nyáron a férjem egyik Magyarországon dolgozó koreai barátja kért magának kintről nyakmasszírozót. Persze a férjemnek is rögtön megtetszett, ezért idén ő is beszerzett egyet itthonra. A koreai háztartások tele vannak ilyen praktikus dolgokkal! Én kértem, hogy ne hordjon haza mindenféle limlomot, mert úgysem használjuk őket túl gyakran és nem szeretem mindig ide oda pakolászni ezeket a haszontalan dolgokat. Egyik nap persze jól elaludtam a nyakamat és gondoltam, hogy én is ráfanyalodok titokban a nyakmasszírozóra. Hát persze, hogy akkor sétált be a férjem a szobába és nagy vigyorogva csak annyit mondott: "Na ugye?!" 😂
A világ egyik legegészségtelenebb étele az instant tésztás leves, mégis bátran mondhatom, hogy ez manapság már Korea egyik nemzeti ételének számít. Gondolom csábító, hogy olcsó, gyorsan elkészíthető, a kinti kis szupermarketekben helyben el is fogyasztható. A férjemnek külön kosara van a kamrában a tésztás leveseknek. Egy héten egyszer-kétszer biztosan eszik belőle, annak ellenére, hogy én nagyon ellenzem. Ha még nem készültem el a vacsorával mire hazaér, képes megenni előtte egy ilyet, de volt már, hogy éjfélkor kaptam rajta, amint TV nézés közben ez volt a nassolni való.
Köszönöm, hogy elolvastátok a bejegyzést, remélem tetszett!
Kövessetek Facebookon is.
Instán is megtaláltok.
Ha pedig van kérdésetek, akkor akár emailt is írhattok nekem.
Sziasztok~!
2019. május 16., csütörtök
Tteokbokki (떡볶이) recept
Ha Dél-Koreában élnénk, akkor valószínűleg csak lesétálnék az utcára az egyik pojangmacha-ba és megvenném (utcán felállított sátrak, ahol ezeket az igazi koreai street food-okat lehet kapni), de sajnos itt ez nem ilyen egyszerű. Szerencsére már Magyarországon is rengeteg koreai hozzávalóra lehet szert tenni, így nem okoz problémát a főzés. Ahány ház annyi szokás, ezt a finom ételt is rengeteg módon el lehet készíteni. Az évek alatt kitapasztaltam mi hogyan szeretjük és azt hiszem az igazi elismerés, amikor a férjem az első falat után bólogat, hogy ez nagyon jó!!! 😄
A tteokbokki egy alapból igen csípős étel, de itthon elkészítve mi szabályozhatjuk a felhasznált paprikakrém mennyiségét. Sajnos elkerülhetetlen, hogy néhány koreai hozzávalót beszerezzetek a főzéshez, de ha koreai bolt közelében jártok, akkor feltétlenül ajánlom, hogy a bevásárlólistán ezen hozzávalók is legyenek rajta.
Hozzávalók
🔸 egy zacskó tteok, vagyis rizsnudli
🔸 tengeri hínár
🔸 egy nagyobb fej vöröshagyma🔸 2 szál újhagyma, aminek a zöldje is szép
🔸 kukorica szirup (mézzel helyettesíthető)
🔸 tteokbokki szósz
🔸 gochujang, vagyis paprikakrém (ha vesztek tteokbokki szószt, akkor nem feltétlenül kell)
🔸 rámentészta
🔸 főtt tojás
🔸 mozzarella sajt
Ezen felül ajánlom a következő fagyasztott finomságokat is bele, ízlés szerint (ttügim - 튀김):
🔸 mandu, vagyis töltött batyu
🔸 lapos mandu
🔸 odeng, vagyis hal lapocska
🔸 gimmari, vagyis algával és üvegtésztával töltött rudacska
Elkészítés
1️⃣
Önts 4dl vizet egy magasabb falú serpenyőbe és tedd bele a hínárt. Ezt egy pár perc forralás után ki kell venni. Ha van háziállatod, akkor nyugodtan add neki oda, a mi kutyusunk imádja és nagyon egészséges csemege! 😅
2️⃣
A vöröshagymát és az újhagymát tedd a forrásban lévő vízbe. Egy kicsit szoktam hagyni had puhuljon, ha rögtön ráteszitek a tteokbokki szószt és a paprikakrémet, akkor nagyon megszívja magát és túl csípős lesz.
3️⃣
Egy pár perc elteltével, ha már látjátok, hogy puhul a hagyma, akkor jöhet a tteokbokki szósz. Én paprikakrémet végül nem tettem bele külön, mert így is elég csípős lett (mióta kisbabát várok, nem bírom annyira 😅), de ha ti még csípősebben szeretitek, akkor mehet rá egy evőkanálnyi. Ebben a fázisban teszek bele egy evőkanálnyi kukorica szirupot is, amit mézzel helyettesíthettek. Ezt a trükköt egy utcai árus ahjummától lestem el és tényleg hozzáad egy finom édeskés ízt, viszont nem annyira édes, hogy zavaró legyen.
4️⃣
Pár perc összefőzés után jöhetnek a rizsnudlik. Fontos, hogy ezeket ugyanúgy meg kell mosni a felhasználás előtt, mint a sima rizst. Nudliból használhattok fagyasztott fajtát is, de ebben az esetben 1-2 órával a főzés előtt már vegyétek ki a mélyhűtőből, ugyanis fagyott állapotban a hirtelen magas hő hatására szét fognak repedni.
5️⃣
Közepes lángon kb. 10 perc alatt viszonylag puhák lesznek a nudlik, így a legvégén már csak az van hátra, hogy a töltelék finomságokat beletegyétek a serpenyőbe. A főtt tojást előre készítsétek el, a gimmarit pedig egy másik serpenyőben nagyon kevés olajon süssétek ki 2-3 perc alatt, mert így lesz igazán ropogós. A mandu és az odeng fagyott állapotban is mehet bele, hiszen ezek gyorsan elkészülnek. Nem kell megijedni, ha úgy érzed, hogy túl sok víz van benne, a töltelékek fel fogják szívni és végül egy sűrű állagú szószt fogtok kapni.
6️⃣
Kicsi tűzön, folyamatos átmozgatás mellett (kevergetni nem érdemes már, mert a mandu szétnyílhat), körülbelül újabb 10 percig főzitek tovább. Ha érzed, hogy a mandu rendesen kiolvadt, akkor kész is vagy, a legvégén mindenképp szórd meg mozzarella sajttal, sokkal vagy kevéssel, úgy ahogy te szereted!
A koreaiak úgy fogyasztják, hogy az asztal közepére helyezik a serpenyőt és csipegetnek belőle, én viszont mindenkinek külön kiszoktam szedni, de ez már tényleg csak azon múlik, hogy ti hogyan szeretnétek.
Savanyúságként ajánlom a danmuji-t, vagyis a savanyított sárga retket, ami egy kis enyhülést fog hozni, ha túl csípősre sikeredett a végeredmény.
Jó étvágyat! 맛있게 드세요~~! ^^
Amennyiben ti is elkészítitek ezt az egyszerű, de annál népszerűbb koreai fogást, akkor osszátok meg velem, hogy ízlett!
2019. április 8., hétfő
A halál oka: túldolgozás
Korea egyike azon országoknak, ahol külön kifejezés van arra, amikor a munkavállaló a túl sok munkába hal bele, ez a gwarosa - 과로사 (ejtsd: gvároszá). A dübörgő gazdaság, a jólét nem magától adódott, a koreaiak teremtették, embert, dolgozót, családot nem kímélve. A koreai háború után gyorsan talpra kellett állniuk és ezáltal a dolgozókat kényszerítő munkamorál alakult ki. Ez a kényszerítés egy idő után a kultúra része lett és mindennapi szokássá vált. Mindenki teszi a dolgát, mert tudja, hogy a társadalom ezt várja el, így lesz sikeres az ország, de meddig lehet ezt fenntartani?
Szörnyű történetek ezek és igazán remélem, hogy a miniszterelnök valóban észbe kap és könnyen követhető, könnyen betartható korlátozásokat vezet be. Attól tartok, hogy érdekellentét jöhet létre, hiszen, ha a koreaiak nem hajtanak ennyire, akkor az ország sem képes fenntartani a folyamatos fejlődés ezen szintjét, de akkor is úgy gondolom, hogy mindenkinek joga van az emberibb bánásmódhoz és biztosan lehet középutat találni.
Köszönöm, hogy a legújabb írásom is elolvastad! Ígértem nektek egy nyereményjátékot a nyáron, amit végül nem hirdettem meg, ezért ne haragudjatok rám, de az összeköltözés miatt elég kaotikus volt a helyzet. Most már tényleg berendezkedtünk és a férjemtől rendeltem még néhány apróságot Koreából, így az elkövetkezendő napokban érdemes ránézni a blog Facebook oldalára, mert hamarosan megmutatom, hogy mit nyerhettek!
Kövessetek hát Facebook-on is!
További szép estét mindenkinek!
Nem nagyon tudok a férjemnél szorgalmasabb embert megnevezni. Nap nap után kel hajnali 4-kor és indul dolgozni, majd este olyan 8-9 fele ér haza. Ez számunkra, európai emberek számára szinte elképzelhetetlen és, ha nem lennék ebben a helyzetben, akkor el sem hinném, hogy ilyen létezik. Nincs betegszabadság, a férjem néha kínjában azzal viccelődik, hogy innen csak meghalni lehet elmenni, de én magam sem gondoltam, hogy vannak emberek, akik valóban a túl sok munkába halnak bele. Szerintem mindannyiunknak van egy elképzelése az ázsiai emberekről: szívósak, ezért nem lehet semmi bajuk, de tény, hogy ők is "csak" emberek és a túlhajtás, a kialvatlanság szedi az áldozatait. Nagyon nehéz persze elismertetni a cégekkel, hogy a túl sok munka végzett a dolgozóval. Olvastam például egy olyan esetről, amikor a feleség maga gyűjtögette a bizonyítékokat utcai kamerafelvételekről, hogy a bíróságnak be tudja bizonyítani, hogy a férje mennyit dolgozott, ugyanis a cégnél nyilvántartott adatok alapján normál munkaideje volt, a túlórákat senki sem rögzítette, ezért a biztosító nem akart fizetni az asszonynak.
A miniszterelnök próbálkozása
Moon Jae-in a kampánya során többször hangoztatta, hogy változásra van szükség, hogy az emberek kevésbé legyenek kihasználva és a családoknak több ideje legyen együtt. Tény, hogy a koreai gyerekek nagy része nem nagyon látja az apukáját, mert mire felébrednek reggel, már nincsenek otthon, mire lefekszenek este, pedig még nincsenek, így a nevelés egyedül az anyákra marad, a családban elidegenedés következik be.
Az első valódi próbálkozás az volt, hogy a közszférában dolgozók számítógépei reggel 8-tól csak este 6-ig használhatók, konkrétan ha befejezted a munkád, ha nem, 18 órakor a gép magától leáll. Pont Koreában tartózkodtam, amikor ennek a tesztüzeme elkezdődött. A dolgozók azt nyilatkozták így sokkal produktívabb a napjuk, ugyanis volt, hogy csak papírokat pakolgattak ide-oda, hogy úgy tűnjön csinálnak valamit, mert a cég elvárta tőlük a túlórát, viszont így napközben valóban hajtanak, hogy estig befejezzenek mindent, utána pedig rohannak haza a családjukhoz.
A következő nagy változás idén januárban volt, vagyis hogy a maximum munkaidőt egy héten 52 órában határozták meg a több, mint 300 embert foglalkoztató cégeknél. Ezzel 43.000 új munkahelyet teremtettek, mivel a cégeknek új munkavállalókat is fel kellett venniük.
A valóság
Még mindig vannak olyan dolgozók, akik panaszkodnak, hogy habár papíron csak napi 8 órát dolgoznak, a valóságban ez még a 12 órát is meghaladhatja. Sajnos nem minden munkakört lehet jól ellenőrizni, egy irodai munka esetében nyilván könnyebb a dolog, de például a postásoknál, futároknál még mindig fennáll a túldolgozás problémája, hiszen nehezen ellenőrizhetőek mozgás közben. Tavaly például volt egy postai kézbesítő, aki munkavégzés során szenvedett balesetet, ennek ellenére a cég behívta dolgozni, ezért az embertelen bánásmódról panaszkodó levelet hátrahagyva vetett véget az életének. Egy kis idővel később az egyik dolgozó felgyújtotta magát a munkahelyén, majd még két ember halt meg a túldolgozás miatt.
Kötelező iszogatás a főnökkel
Egy másik nehéz téma, hogy hiába fejeződött be a dolgozók munkaideje, ha a főnök el akar velük menni iszogatni, akkor a beosztottaknak követnie kell őt. Erre viszont rögtön tudok nektek ellenpéldát mesélni. A férjem nem szereti az alkoholt, pont úgy ahogy én sem. Egyszer még a kapcsolatunk elején próbálkoztunk a romantikus hangulatot fokozván egy üveg borral, de az első korty után egymásra pillantottunk és fejcsóválás mellett félretettük...😄 A főnöke is tisztában van azzal, hogy nem iszik, így nem is erőlteti. Sokan ott rontják el, hogy nem mernek ellentmondani az elején, vagy éppen az újdonság varázsa miatt még élvezik is, hogy elmehetnek együtt iszogatni a kollégákkal, de később nem tudnak kilépni a mókuskerékből, így már valóban nem értené meg a főnökük, hogy miért akarják kihúzni magukat a munka utáni szórakozásból.
Köszönöm, hogy a legújabb írásom is elolvastad! Ígértem nektek egy nyereményjátékot a nyáron, amit végül nem hirdettem meg, ezért ne haragudjatok rám, de az összeköltözés miatt elég kaotikus volt a helyzet. Most már tényleg berendezkedtünk és a férjemtől rendeltem még néhány apróságot Koreából, így az elkövetkezendő napokban érdemes ránézni a blog Facebook oldalára, mert hamarosan megmutatom, hogy mit nyerhettek!
Kövessetek hát Facebook-on is!
További szép estét mindenkinek!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)